Committee

  • Patron
  •       Venu Gopal Achanta - CSIR-NPL, New Delhi, India
  • Honorary Chair
  •       Bhuvanesh Gupta - IIT Delhi, India
  • Conference Chairs
  •       Anup K Ghosh - IIT Delhi, India
  •       Sanjay K Nayak - Rabinshaw Univ., Cuttack,India
  • Organizing Chairs
  •       SP Singh - CSIR-NPL, New Delhi, India
  •       Smita Mohanty - CIPET, Bhubaneswar India
  • Organizing Co-Chairs
  •       Sunita Rattan - Amity Univ. Noida, India
  •       Atsushi Suzuki - YNU, Yokohama, Japan
  •       Jaime E Ramirez-Vick - WSU, USA
  •       MV Badiger - CSIR-NCL, Pune, India
  • Secretary
  •       Sunil Kushvaha - CSIR-NPL, New Delhi, India
  • Joint Secretary
  •       Ajeet Kumar - CSIR-NPL, New Delhi, India
  •       Pallavi Kushwaha - CSIR-NPL, New Delhi, India
  • International Advisory Committee
  •       Amédée Joëlle - INSERM, France
  •       Arote Rohidas - SNU, Seoul, S. Korea
  •       Attri Pankaj - KU, Fukuoka, Japan
  •       Ahmad Ishaq - UKM, Malaysia
  •       Dwivedi Mayank - DRDO, New Delhi
  •       Elim Hendry I. - PU, Indonesia
  •       Frederic Guittard - Univ. Nice, France
  •       Grande Daniel - CNRS, Thiais, France
  •       Gupta Dipak - TU, Kathmandu, Nepal
  •       Gupta Virendra - RIL, Mumbai
  •       Hilborn Jöns - Uppsala Univ., Sweden
  •       Hendrana Sunit - LIPI, Jakarta, Indonesia
  •       Haraguchi Kazutoshi - Nihon Univ., Japan
  •       Ho Peter - NUS Singapore
  •       Jagadish C. - ANU, Australia
  •       Jhurry Dhanjay - Univ. of Mauritius
  •       Jawaid Mohammad - INTROP, Malaysia
  •       Kim WJ - Postech, Korea
  •       Kanny Krishnan - DUT, South Africa
  •       Liao Wei-Ssu - NTU, Taiwan
  •       Letourneur Didier - INSERM, Paris, France
  •       Phinyocheep Pranee - Mahidol Univ., Thailand
  •       Patri Anil - USFDA
  •       Roger Philippe - Paris Univ., Orsay, France
  •       Ramakrishna Seeram - NUS, Singapore
  •       Sonar Prashant - QUT, Australia
  •       Sunintaboon Panya - Mahidol Univ, Thailand
  •       Teodori Laura - ENEA, Rome, Italy
  •       Thomas Sabu - MGU, Kottyam, India
  •       Wallis Christopher - Imperial, London, UK
  •       Wang Xue-Sen - NUS Singapore
  •       Weiss Paul - California, USA
  • National Organising Committee
  •       Agrawal Garima - IIT Mandi
  •       Bhan Surya - NEHU, Shillong
  •       Bhattacharya Shantanu - Amrita, Coimabatore
  •       Gahtori Bhaskar - NPL, New Delhi
  •       Ikram Saiqa - JMI, New Delhi
  •       Kma L - NEHU, Shillong
  •       Kalia Sushil - IMA, Dehradun
  •       Khullar Sadhika - NIT Jalandhar
  •       Kumar Ashok - NPL, New Delhi
  •       Kumar Sushil - NPL, New Delhi
  •       Lochab Bimlesh - SNU, UP
  •       Mohapatra Ajit - DU, New Delhi
  •       Mukhopadhyay Samrat - IIT Delhi
  •       Nandan Bhanu - IIT Delhi
  •       Negi Poonam - SU, HP
  •       Pandey Mragnayani - AIIMS, New Delhi
  •       Patra Shamayita - SVITS, Indore
  •       Pal Ashish - IIT Mandi
  •       Prasantha - AIIA New Delhi
  •       Pratap Bhanu - NPL, New Delhi
  •       Rathour JK - GFL, Gujarat
  •       Sangal Aditi - Amity Univ. Noida
  •       Singh Pradeep - SU, HP
  •       Shukla Ajay - NPL, New Delhi
  •       Shandilya Pooja - SU, HP
  •       Singh Surabhi - DRDO, New Delhi
  •       Singh Sanjay - IIT BHU
  •       Singh Yashveer - IIT Ropar
  •       Srivastava Rajiv - IIT Delhi
  •       Srivastava Ritu - NPL, New Delhi
  •       Tripathi BP - IIT Delhi
  •       Upadhyay Shiv - IIT Delhi
  •       Verma Chetna - IIT Delhi
  •       Vashishtha Manu - PU, Port Blair
  •       Yoshitha CN - AIIA, New Delhi
  • National Advisory Committee
  •       Alam MS - JH Univ, New Delhi
  •       Bellar Jayesh - IIT Bombay
  •       Chauhan GS - HP Univ. Shimla
  •       Gupta Amlan - SMIMS, Gangtok
  •       Gupta RK - IIT Kanpur
  •       Gupta Raju K. - IIT Kanpur
  •       Ghildiyal  Shivani - AIIA, New Delhi
  •       Jayakumar R - Amrita, Kochi
  •       Joshi Mangala - IIT Delhi
  •       Katiyar Vimal - IIT Guwahati
  •       Maiti Pralay - IIT BHU, Varanasi
  •       Mishra Satyendra - NMU, Jalgaon
  •       Mandal Biman - IIT Guwahati
  •       Mobin Sheikh M. - IIT Indore
  •       Negi YS - IIT Roorkee
  •       Pathania Deepak - CUJ, Jammu
  •       Polshettiwar Vivek - TIFR, Bombay
  •       Prakash Rajiv - IIT BHU
  •       Roy Somnath C - IIT Madras
  •       Saravanan G - CSIR-NEERI, Chennai
  •       Sharma Anupama - PU, Chandigarh
  •       Sherkhane Rahul - BHU, Varanasi
  •       Singh Mukesh - UPTTI Kanpur
  •       Singh Udai P - LRC Shahibabad
  •       Sinha O. P. - Amity, Noida
  •       Soni Ajay - IIT Mandi
  •       Thakur Anil K - DIT Univ., Dehradun
  •       Wadgaonkar P - NCL, Pune
  • Student Committee
  •       Aishwarya Arvind - IIT Delhi
  •       Aggarwal Vishnu - NPL, New Delhi
  •       Aarti - NPL, New Delhi
  •       Bano Sahiba - NPL, New Delhi
  •       Jain Shamma - NPL, New Delhi
  •       Khanna Sadhak - NPL, New Delhi
  •       Kumari Vandana - IIT Delhi
  •       Nonglang Flavius - NEHU Shillong
  •       Sharma Ankita - IIT Delhi
  •       Singh Pratibha - IIT Delhi
  •       Somani Manali - IIT Delhi
  •       Verma Rohini - IIT Delhi
  •       Vipula - IIT Delhi
  •       Yadav Rimjhim - NPL, New Delhi